• info@cmgames.net

Category ArchiveGenel

Bir Kutu Oyununu Tasarlamak

Çok yakında sizlerle…

Kutu Oyunlarının Faydaları

Evet, eğlenmek ve zevkli saatler geçirmek için kutu oyunları ve masa oyunları ile oynuyoruz. Peki kutu oyunlarının eğlenmek dışında ne gibi yararları vardır?

Her yaştan oyuncunun zevkle oynadığı kutu oyunları ve masa oyunları, elbette adından da anlaşılacağı üzere eğlenceli saatler geçirmek amacıyla oynanıyor. Peki bu temel amaç haricinde kutu oyunları başka bir amaç ya da yarar sunmuyor mu? Elbette kutu oyunları ile haşır neşir olmanın birden çok yararı var.

Her şeyden önce yaş grubu ne olursa olsun, bir oyunun hitap ettiği her yaş grubu için hazırladığı bir zihinsel pratik söz konusudur. Kafa yormak, beyin jinnastiği yapmak, kafadan hesaplar geçirmek ve strateji kurmak gibi etkinliklerin sunduğu yararları herhalde kimse görmezden gelemez. Hayatın başka alanlarında da işe yarayabilecek birçok yarar, kutu oyunlarını oynarken oyuncuların zihinlerinde kurdukları planlar ve tasarılar ile zihinsel anlamda mümkün olabiliyor.

Elbette bu durumun çocuklar için ne kadar önemli olduğunu da düşünmek şart. Matematiksel hesapların yer aldığı oyunlar, görsel hafızaya hitap eden eşleştirme oyunları, geometrik şekilleri öğreten şekil yerleştirme oyunları bu alanda en çok bilinen oyunlar olarak karşımıza çıkar.

Bir yanıyla kutu oyunları sosyal iletişim için de son derece önemli bir araçtır. Tanıdığınız insanlarla eğlenmenin yanı sıra tanımadığınız insanlarla samimiyet kurmak için bir masanın etrafında bir araya gelebilir, üstelik eğlenceli saatler geçirebilirsiniz. Gittikçe popülerleşen online oyunlar, dünyanın öteki ucunda yer alan iki insanı bir araya getirebilse de bu gerçekçi ve doğal bir sosyalliğe yeterli olmadığı için hem halihazırda tanışan insanların tanışıklıklarını pekiştirmek hem de tanışmayanları bir araya getirmek için kutu oyunları son derece yararlıdır.

Son olarak, tüm bunlar ile birlikte ve ötesinde, kutu oyunlarının yararlı ya da zararlı birçok başka aktivite seçeneğine göre daha ekonomik ve uzun vadeli ürünler olduğunu da hesaba katmak gerekir.

0

Your Cart